Teknoloji

64 milyon dolarlık anlaşma! Elon Musk iPhone’lar için uydu fırlatacak

Apple’ın uzun süredir kapalı kapılar ardında geliştirdiği uydu bağlantı teknolojisi, iPhone 14 modellerinde karşımıza çıktı.

Uydu iletişimi, telefonların sinyal almadığı Dünya yörüngesindeki bağlantı uydularını kullanarak hücresel iletişim olmadan kesintisiz bağlantıya olanak tanır.

iPhone 14 modellerinde kullanılan uydu özelliği, ABD merkezli uydu bağlantı şirketi Globalstar tarafından destekleniyor.

Apple bu özellik için küresel uydu şirketlerine 450 milyon dolar harcayacak. Harcamaların büyük kısmı uydu şirketlerinin sahibi olan Globalstar’a gidecek.

Apple şimdi Elon Musk ile anlaştı

iPhone 14 serisinde sunulan acil durum uydu iletişimi için Globalstar ile anlaşan Apple, şimdi de Elon Musk’un SpaceX şirketi ile anlaşma imzaladı.

iPhone uydu bağlantısı

Globalstar, SpaceX’e 2025’te uzaya uydu göndermek için 64 milyon dolar ödeyecek.

Haber, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan bir dosyada doğrulandı. Bu uydular, Globalstar’ın sağladığı acil SOS hizmetlerinin genişletilmesinde önemli bir rol oynayacak.

Globalstar, mevcut ve gelecekteki ağ kapasitesinin yüzde 85’ini iPhone’lara ayırmayı kabul etti.

Hizmet Fransa, Belçika, Kanada, Avusturya, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’de mevcuttur.

Bu işbirliği Musk’un şirketi ile Globalstar arasındaki ilk anlaşma değil; çünkü SpaceX daha önce Globalstar’a Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bir uydu fırlatmasında yardımcı olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu