Ekonomi

Aksa Enerji’den Bir İlk Daha

Ali Metin Yararı Antalya Doğal Gaz Çevrim Santrali, 100 Bin Saate Ulaşan İlk Özel Üretim Lisanslı Santral Oldu

 

Aksa Enerji’nin portföyündeki en yüksek kapasiteye sahip Ali Metin Yarari Antalya Doğal Gaz Çevrim Santrali, Türkiye’nin 100.000 saat işletme süresine ulaşan ilk özel lisanslı elektrik santrali oldu. İkinci 100.000 saatlik elektrik üretim faaliyetlerine hazırlık kapsamında 16 milyon Euro’luk kapsamlı ömür uzatma ve modernizasyon çalışmaları tamamlanmış olup, elde edilen verimlilik optimizasyonu sayesinde doğal gaz çevrim santrali, yaklaşık 1,5 milyon Euro’luk doğalgaz tüketimine eşdeğer tasarruf sağlayacaktır. Yılda 5 milyon hane elektrik üretmektedir.

Aksa Enerji’nin 2008 yılından bu yana faaliyette olan ve 900 MW gücündeki Ali Metin Yarari Antalya Doğal Gaz Çevrim Santrali, Türkiye’nin işletme süresi 100 bin saate ulaşan ilk özel lisanslı elektrik santrali oldu. Santralde ikinci 100.000 saatlik işletme faaliyetine hazırlık olarak 2022 yılının son çeyreğinde kapsamlı bir modernizasyon çalışması yapılmıştır.

Güç verimliliğine odaklanılmış, santralin elektrik üretiminde kullandığı türbinler için modernizasyon adımları atılmıştır. Ayrıca santralin kontrol sistemlerine ilişkin donanım ve yazılımlar yenilenmiştir. Tamamlanan çalışma ile santralin planlı duruş süreleri en aza indirilerek elektrik üretiminde karbon ayak izi azaltılırken, üretimde verimlilik artırılarak iç tüketimi azaltan modernizasyon çalışmaları hayata geçirildi.

Ali Metin Yararı, Antalya Doğal Gaz Çevrim Santrali’nde yürütülen modernizasyon çalışmalarından bahsetti. Aksa Power Yönetim Kurulu Lideri ve CEO’su Cemil Karı, “Aksa Enerji olarak bir ilke imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Ülkemizin en verimli santralleri arasında yer alan santralimiz aynı zamanda Türkiye’nin 100 bin saat işletme süresine ulaşan ilk özel lisanslı santrali olmuştur.” dedim.

Türkiye’nin elektrik arz güvenliğine kesintisiz katkı sağlamanın bilinciyle, santralin ikinci 100 bin saat üretime hazırlanması için 2022’nin son çeyreğinde ömür uzatma ve modernizasyon çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. kazanç16 milyon avroya mal olan bu kapsamlı sürecin 2 buçuk ay sonunda tamamlanacağını ve yeni dönemde santralin daha verimli çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Yaptıkları modernizasyon çalışmalarıyla santralin elektrik üretim verimliliğinin artırıldığını ve karbon ayak izinin düşürüldüğünü vurgulayan, kazanç “Uzman teknik kadromuzun desteğiyle yürüttüğümüz verimlilik odaklı ömür uzatma ve modernizasyon çalışmalarımız sayesinde elektrik üretiminde yılda yaklaşık 5 milyon hanenin doğal gaz tüketimine eşdeğer tasarruf sağlayacağız. Bu kapsamlı çalışmanın sadece Aksa Enerji için değil, Türkiye enerji sektörü için de büyük bir tecrübe kaynağı olacağına inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.” konuştu

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu