Teknoloji

Apple, iOS 18 İçin Yapay Zeka Uygulamaları Üzerinde Çalışıyor

Apple yenilikleri çok yakından takip eden bir firma. Yapay zeka konusu büyük bir yenilik, özellikle son zamanlarda hemen hemen her alanda karşımıza çıkıyor. Şirketin, bir dizi yapay zeka uygulamasını içerecek iOS 18’i 2024 yılı sonlarında tanıtması bekleniyor. Apple, bu alanda fazla ses yaratmadan yapay zeka start-up’larıyla ilgileniyor ve onları satın alıyor. Bu sayede iPhone ve iPad gibi gelecek modellere entegre ediyor. Financial Times’ın haberine göre Apple, bu alandaki girişimleri doğrudan iPhone’a bağlamayı planlıyor ve internet bağlantısı olmadan çalışacak bir yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor.

Apple’dan Üretken Yapay Zeka Hizmeti

Şirketin Jeneratif Yapay Zeka üzerinde çalışmak üzere alanında uzman kişileri bir araya getirdiği de biliniyor. Üretken yapay zeka, insan zihninin düşünme şeklini taklit ederek içerik üretme yeteneğine sahip bir yapay zeka sistemidir. Bu durumda Apple yakın gelecekte kendi üretken hizmetlerini yaratabilir. ChatGPT’den farklı olarak Apple’ın yapay zekası yerel olarak çalışacak şekilde tasarlanacak ve işlemcisi RAM modüllerini kullanacak. Şirket bilgilerinin çevrimdışına yüklenmesi sayesinde bulut hizmetlerine fazla dahil olmayacak, bu da Apple’ı diğer rakiplerinden bir adım öne geçirecek. Ayrıca sunucudan gelecek yanıt için bekleme süresi de kısalacaktır.

Şirketin yapay zeka alanında kaydettiği gelişmeler, kullanıcılara taşınabilir cihazlarda daha güçlü ve kullanışlı özellikler sunmasına olanak tanıyacak. Teknik açıdan zorlu bir sürece girecek olan Apple, yoğun bir çalışma temposu ile karşı karşıya kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu