Ekonomi

Avrupa’nın şahininden güvercin yorum

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, finans haberleri servisi MNI’nın internet yayınında yaptığı açıklamada, AMB’nin faiz indirim döngüsünü ne zaman başlatacağına ilişkin değerlendirmede bulundu.

AMB Yönetim Konseyi Üyesi de olan Nagel, Euro Bölgesi’nde enflasyonun AMB’nin yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğini, Bankanın muhtemelen haziranda faiz oranlarını düşüreceğini ifade etti. Nagel, “Yaz tatilinden önce ilk faiz indirimini görme olasılığımız artıyor” dedi.

İlgili Makaleler

AMB’nin faiz indirim döngüsüne başlamasının verilere bağlı olacağını yineleyen Nagel, Bankadan “politika gevşetmede otomatiklik” beklemediğini dile getirdi.

Haziran ihtimali Nisan’a göre daha yüksek

AMB’nin ilk faiz indirimine ihtiyatlı yaklaşması gerektiğini söyleyen Nagel, ilk faiz indiriminden sonra ne olacağının da yine verilere bağlı olacağını ifade etti.

Nagel, AMB’nin ilk faiz indiriminin Haziran 2024’te gerçekleşmesi ihtimalinin Nisan 2024’e kıyasla daha yüksek olduğunu kaydetti.

Bu arada, Euro Bölgesi’nde Ocak’ta yüzde 2,8 olan yıllık enflasyon, Şubat’ta yüzde 2,6’ya geriledi. 20 ülkeli bölgede çekirdek enflasyon Ocak’ta yüzde 3,3 iken Şubat’ta yüzde 3,1’e düştü.

AMB, enflasyonda yüzde 2’yi hedefliyor

Hollanda, Slovakya, İspanya, İrlanda ve Yunanistan merkez bankası başkanları, faiz indirimi için Haziran ayını işaret etmişti.

AMB, Temmuz 2022’den bu yana art arda 10 toplantıda faiz oranlarını toplamda 450 baz puan artırmıştı. Eylül 2023’teki toplantısında mevduat faizini yüzde 4’e yükselten Banka, ekim, aralık ve ocak toplantılarında değişikliğe gitmedi.

Avrupa Merkez Bankası, faiz oranlarını belirlemek için 11 Nisan ve 6 Haziran’da toplanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu