İş

Bakan Işıkhan: Çalışanlarımızı enflasyona maruz bırakmayacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Kurulu’nda Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının 2024 yılı bütçe görüşmelerinin ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Emekliler, kamu görevlileri ve çalışanlar dahil hiçbir kesimi enflasyona maruz bırakmayacaklarını belirten Işıkhan, “2002-2023 yılları arasında maaşlarda yapılan doğrusal veya oransal artışlar ve emeklilerimize verilen bayram ikramiyeleri ile işçi emeklilerimiz, En düşük emekli maaşı yüzde 96, tarım işçisi emeklileri ise yüzde 130 alacak. “Esnaf Bağ-Kur emeklilerinde reel yüzde 234, tarım Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 655, emekli maaşlarında ise yüzde 72 reel artış yaşandı. Memur emeklilerine fon sağlanacak.” dedi.

“Emeklilerin sosyal hayatlarını güçlendirecek protokoller yapılacak”

12,2 milyon emekli ve hak sahibine tek seferlik 5 bin lira ödeme yapılacağını hatırlatan Işıkhan, şöyle konuştu:

“2002’de 6,5 milyon olan emekli ve hak sahibi sayısının 2023’te 15,8 milyona ulaştığını, sosyal güvenliğin kapsamının sürekli genişlediğini de hesaba katmalıyız. Bakanlık olarak konunun sosyal boyutunun da önemli olduğunu düşünüyoruz. Fiyat artışlarının yanı sıra emeklilerimiz de güçlendirilmelidir. Önümüzdeki dönemlerde bu konuda adımlarımız söz konusu olacaktır. Bu sosyal düzenlemeler sağlık, kültür, sanat, eğitim, ulaşım ve sosyal hayata katılım boyutlarında olacaktır. Emeklilerimizin artık kahve köşelerinde ya da başka yerlerde vakit geçirmesi bir sosyal politika öğretmeni olarak kabul etmediğim bir durum.Son dönemde bazı bakanlıklarla protokoller yaptık ve bu sosyal “Güzelleştireceğiz.”

“Bir yılda bağlanan emekli maaşı sayısı bir ayda bağlandı”

İŞKUR’a yönelik eleştirilere yanıt veren Işıkhan, İŞKUR’un kamu istihdam hizmetlerinin yanı sıra işgücü piyasasını yönlendiren modern bir kamu istihdam kurumu olarak geniş bir hizmet yelpazesi sunduğunu belirtti. Işıkhan, kurumun etkili programlar ve iş ve mesleki danışmanlık faaliyetleri kapsamında uluslararası kuruluşlar tarafından uygun bir ülke örneği olarak gösterildiğini vurguladı.

Bakan Işıkhan, “EYT yönetmeliği kapsamında kaç kişi aylık ödeme bekliyor?” Bir soruya yanıt olarak, “Normal dönemde yıllık 440 bin emekli maaşı ödeniyordu, EYT sürecinde bu rakamı aylık olarak gerçekleştirdik. Emeklilik işlemleri aksamasın diye SGK personelimizi gece gündüz çalıştırdık. SGK çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” Cevap verdi.

Asgari ücretin Bakanlığın temel konularından biri olduğunu vurgulayan Işıkhan, “Asgari Ücret Tespit Komisyonumuzu Aralık ayında toplayacağız. Orada enflasyona yol açmayacak bir karar almayı tercih edeceğiz. Asgari ücretli çalışan sayısı sürekli abartılıyor.SSK (4a) statüsünde ise 16,4″ Milyonlarca çalışan varken bunların 6,6 milyonu asgari ücretli. Yani yüzde 50-60’ı yanlış. Asgari ücretle çalışan kardeşlerimizin oranı yüzde 40’tır.” bilgisini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu