Haber

Bilim insanları Erzincan’da meydana gelen heyelanla ilgili incelemelerde bulundu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın daveti üzerine çeşitli üniversitelerden bilim insanları, Erzincan’ın İliç ilçesinde heyelan meydana gelen maden sahasında incelemelerde bulundu.

Sabah saatlerinde olayın yaşandığı bölgede inceleme yapan bilim insanları arasında İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kumral, “Bugün sabah olayın yaşandığı bölgeye gittik, incelemelerde bulunduk ve durum değerlendirmesi yaptık. Yapılanları bizzat gözlemledik. Bunun sonucunda da yetkili makamlara açıklamaya çalıştık. Devletimizin uzmanlık alanımızda ne gibi ortak tıbbi çalışmalar yapılabilir, burada büyük bir değişim yaşandı, yaklaşık 800 metre uzunluğunda, 30 metre derinliğinde, 50 metre genişliğinde bir alan yer değiştirdi, AFAD burada çok büyük bir grupla çalışıyor. Gözlemlediğimiz gibi teknolojiyi mümkün olduğu kadar kullanıyorlar. Yer altı alanlarını manyetik olarak taramak için uzaktan kumandalı drone kullanıyorlar ve aynı zamanda büyük bir grupla çalışıyorlar. “Aynı zamanda fiziki aramalar da yapıyorlar, çalışıyorlar ve kendi canlarını tehlikeye atıyorlar. Toprak alanın hem önünde hem de arkasında atık alanı olduğunu gözlemliyoruz. Orada da çatlakların olduğunu gözlemledik. Bu risk göz önünde bulundurularak çalışmaların bir an önce tamamlanması gerekiyor” dedi.

İliç’te meydana gelen heyelanda siyanür tehlikesinin olup olmadığı konusunda Prof. Dr. Kumral, “Siyanür orada açık olarak kullanılan bir malzeme. Neden şimdiye kadar havada risk oluşturmadı? Atmosfere sızması gibi bir durum söz konusu değil.”

Prof. Dr. Kumral, “Üniversitemiz olarak 11 hocamızla buraya geldik. Konuyu ele aldık ve gerekli önlemleri almak için şu anda burada kriz masasındayız.” -ERZİNCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu