Ekonomi

BIST şirketlerinden son haberler: FENER, ALCTL, SISE

Investing.com – Gün içinde Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamalar ortasında Fenerbahçe’nin Almanya’da yeni bir şirket kurma kararı, Alcatel’in Turk Telekom ile yaptığı muahede ve Şişecam’ın yabancı yatırımcıya blok pay satışı öne çıktı.

Fenerbahçe, yurt dışında şirket kuruyor

Fenerbahçe Futbol A.Ş. tarafından bugün yapılan bildirime nazaran şirketin Almanya’nın Köln kentinde bir şirket kuracağı açıklandı. 

Yapılan açıklamada Avrupa’da yaşayan Fenerbahçe taraftarlarına yönelik geniş yelpazeli eser satışı ve daha kaliteli ve süratli hizmet verebilmek emeliyle şirketin %82.5 oranında iştirak ettiği Fenerbahçe Spor Eserleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, eserlerin yurt dışında satış ve pazarlanması maksadıyla Almanya, Köln’de, sermayesine %100 oranında iştirak edilecek, 50.000 euro nominal sermayeli “Fenerium GMBH” unvanlı şirket kurulmasına kurulmasına karar verildi. 

FENER payı ne durumda?

FENER payı, bugün 65,35 TL’den açıldıktan sonra gün içi süreçlerde %3 bandında yükseliş gördükten sonra an prestijiyle 67,2 TL’den süreç görüyor.

FENER, ay başında 80 TL’den başlayan düzeltmede geçen hafta prestijiyle 60 TL’de takviye bulduktan sonra toparlanma sürecine girdi. Son duruma nazaran Kasım ayında %12 bedel kaybeden pay, yılbaşında  bu yana %138 bedel artışıyla devam ediyor.

Alcatel, Türk Telekom ile ek protokol mutabakatı yaptı

Alcatel, bugün yaptığı açıklamada Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TT Taşınabilir Bağlantı Hizmetleri A.Ş. ortasında,  2016 yılında imzalanan Sistem, Donanım, Yazılım, Bakım ve Takviye Hizmetleri Çerçeve Kontratı kapsamında toplamda 8.000.000 dolar fiyatındaki IP/MPLS eserlerine ait satış, bakım ve takviye hizmetlerini içeren ek bir protokolün imzalandığını duyurdu. 

ALCTL payı, bugün alıcılı hareket ederken şu an %6 bandındaki bedel artışıyla 95 TL’den alıcı bulurken son iki günlük kayıplarını da geri aldı. 

Diğer yandan ALCTL payı, Kasım ayında %73’ü bulan değerli bir kıymet artışı kaydetti. Ayrıyeten pay fiyatı yıl başından bu yana %300 bedel artışıyla devam ediyor.

Şişecam, blok pay satışını bildirdi

Şişecam, 26/02/2021 ve 30/06/2022 tarihli İdare Heyeti kararlarıyla başlayan geri alım programları kapsamında, 26/02/2021 –  29/11/2022 devrinde 101.748.623 adet SISE payını geri aldığını duyurdu.

Bugün yaplan açıklamada şirket, geri alımı gerçekleştirilen payların 50 milyon adedinin dün Borsa İstanbul’da blok satış tekniğiyle yabancı bir kurumsal yatırımcıya 36,96 TL fiyatından satıldığını duyurdu.

SISE payı dün 40,42 TL’den açıldıktan sonra gün uzunluğu satıcılı hareket etti ve %3,82 düşüşün arından 38,78 TL’den kapanış gördü. Böylelikle pay son 7 seanslık olumlu kapanış serisini sonlandırdı. 

Bugün ise güne artıda başlayan pay, 40 TL hududuna yaklaştıktan sonra gelen satışlarla tarafını tekrar aşağı çevirdi ve öğlenden sonraki süreçlerde %1 yükselişle 38,2 TL düzeyinde süreç görüyordu. 

SISE, Kasım ayında %18 bedel artışına sahipken yıl başından bu yana %200’e yakın bir yükselişe sahip.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu