Ekonomi

Brent petrol yükselişte

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 77,34 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 77,35 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 76,98 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09:13 prestij kapanışına göre yüzde 0,5 artışla 77,34 dolardan işlem görüyor. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 73,14 dolardan alıcı buldu.

Beyaz Saray ile Cumhuriyetçilerin dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’deki borç limiti krizine ilişkin prensip anlaşması fiyatların yükselmesinde etkili oldu.

Anlaşmanın Amerikan halkı için iyi bir haber olduğunu kaydeden ABD Başkanı Joe Biden, “Çünkü feci bir temerrüde, ekonomik durgunluğa, emeklilik hesaplarının çökmesine ve milyonlarca kişinin işini kaybetmesine yol açabilecek bir durumu önlüyor.” değerlendirmesini yaptı.

ABD basınında yer alan haberlere göre Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süren müzakerelerin ardından varılan anlaşma kapsamında borç limitinin 2 yıl süreyle artırılması bekleniyor.

Öte yandan uzmanlar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) haziran ayında faiz artırımına gitme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle petrol fiyatlarında yaşanan borç tasfiyesi kaynaklı artışın kısa ömürlü olacağını öngörüyor.

Yatırımcılar, ekonomik büyüme ve petrol talebine ilişkin sinyaller için bu hafta dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’deki imalat ve hizmet verilerini ve Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verilerini izliyor olacak.

Arz tarafında ise dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan ABD’de petrol üretimi büyümesinin yavaşlayabileceği hesaplanıyor.

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes tarafından açıklanan haftalık verilere göre, 20-26 Mayıs haftasında ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı bir önceki haftaya göre 5 azalarak 570’e geriledi. Böylece ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı Mayıs 2022’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Teknik olarak Brent petrolde 77,54-77,71 dolar aralığının direnç, 77,28-77,19 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu