Haber

CHP Milletvekili Mahmut Tanal zorunlu savunma harçlarının düşük belirlenmesini sorguladı

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a, “CMK kapsamında zorunlu savunma görevi üstlenen avukatların, yürütülen hukuk hizmetinde görevlendirme ücretlerinin asgari ücret tarifesinin çok altında belirlenmesinin nedeni nedir?” diye sordu. büyük bir özveri ve fedakarlıkla mı?”

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamında zorunlu savunma harcı tarifesini Meclis gündemine taşıdı. Tanal, TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunarak Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlamasını istedi. Tanal, önergenin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“AVUKATLAR, MESLEK BAĞIŞÇISIYLA UYUŞMAZ BİR HAYAT YAŞAMAYA ÇALIŞIYOR”

“13 Ocak 2024 tarihinde ‘2024 Ceza Muhakemesi Kanunu Uyarınca Görevlendirilen Savunma Avukatları ve Milletvekillerine Yapılacak Ödemelere İlişkin Tarife’ yayımlandı. Söz konusu artış sonucunda savunmaya ödenen ücretler de 13 Ocak 2024 tarihinde yayımlandı. avukatlar harcanan emek ve fazla mesailerle karşılaştırıldığında oldukça düşük kalmıştır.Tarih boyunca kutsal bir görev olmuştur.Görev üstlenen ve savunmayı temsil eden avukatlar, günümüz ekonomik koşullarının bir sonucu olarak mesleğin onuruyla bağdaşmayan bir hayat yaşamaya mahkumdur. Zorunlu savunma örgütlenmesi gönüllülük esasına dayansa da bu kapsamda görev yapmak isteyen avukatlar çoğunlukla mesleğe yeni girmiş ve ekonomik açıdan zor koşullar altında mesleklerini icra etmektedir. Tarifenin belirlenmesinde dikkate alınır.”

“CMK KAPSAMINDA ZORUNLU SAVUNMA İÇİN DEĞERLİ FİYATIN BAZ FİYATIN ALTINDA BELİRLENMESİNİN İLİŞKİSİ NEDİR”

Tanal’ın Bakan Tunç’a soruları şöyle:

“Büyük bir özveri ve fedakarlıkla yürütülen hukuk hizmetinde, CMK kapsamında zorunlu savunma görevini üstlenen avukatların görevlendirme ücretlerinin taban fiyat tarifesinin çok altında belirlenmesinin sebebi nedir? Sebebi nedir? Zorunlu savunma randevu bedellerinin ödenmesinde yaşanan gecikme nedeniyle bu gecikmenin giderilmesi ve bedellerin zamanında ödenmesinden siz sorumlusunuz. “Yapılan bir çalışma var mı? Varsa kapsamı nedir? Bakanlığınızca zorunlu savunma avukatlarına ödenen görevlendirme bedellerinin Avukat Taban Fiyat Tarifesi esas alınarak belirlenmesine yönelik bir çalışma var mı? Eğer bu yönde bir çalışmanız yoksa sebebi nedir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu