Haber

Çin’in Kargo Uzay Aracı Tianzhou-5 Fırlatılmaya Hazır

WENCHANG, 10 Kasım (Xinhua) — Çin’in güneyindeki ada eyaleti Hainan’da yer alan ve Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’ne bağlı Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanı’nın verdiği bilgiye nazaran, kargo uzay aracı Tianzhou-5 fırlatılmaya hazır.

Tianzhou-5’in fırlatılışı, bu yıl Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nin 200’üncü, Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanı için ise bu yılın son fırlatma misyonu olacak.

Fırlatma Alanı, kargo uzay aracına yakıt ikmali ve uzay aracı ile Uzun Yürüyüş-7 Y6 taşıyıcı roketinin kombinasyonunun fırlatma alanına aktarılması da dahil olmak üzere ilgili tüm sistemleri kapsayan fırlatma için son hazırlık ve provaları yürüttü.

Tüm sistemler yeterli durumda ve fırlatma merkezi rokete yakıt doldurmaya hazırlanıyor.

Xichang Uydu Fırlatma Merkezi Baş Mühendisi Zhong Wen’an, fırlatmadan önce en kapsamlı provayı tamamladıklarını, bunun da son ortak prova olduğunu söyledi.

Zhong, “Ekipman ve tesisler iyi durumda ve fırlatma günündeki hava tahmini elverişli” dedi.

Tianzhou-5 kargo uzay aracı ile Uzun Yürüyüş-7 Y6 taşıyıcı roketinin kombinasyonu fırlatma alanına Çarşamba günü nakledilmişti.

Çin, uzay laboratuvarı modülü Mengtian’ı 31 Ekim’de fırlatarak, uzay istasyonu Tiangong’un inşaatını son basamağa getirmişti.

Çin, yörüngedeki uzay istasyonunun inşaatını bu yıl sonuna kadar tamamlamadan evvel Tianzhou-5 kargo uzay aracı ve mürettebatlı Shenzhou-15 uzay aracının fırlatılması ile Shenzhou-14 mürettebatının Dünya’ya geri getirilmesi dahil olmak üzere üç misyon daha gerçekleştirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu