Yaşam

Dermatologların Sağlıklı Bir Cilt İçin Yemekten Kesinlikle Kaçındıkları 6 Favori Yiyecek

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın ve makyajsız dolaşmanın hayalini kuruyoruz. Pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı engelleyen şey yediğiniz besinler olabilir. Dermatologların kesinlikle uzak durduğu besinleri sizler için listeledik.

Kaynak:https://www.huffpost.com/entry/worst-…

Cilt sağlığı söz konusu olduğunda ortalıkta dolaşan birçok yanlış bilgi var. Bunların en büyük örneği çikolatanın sivilceye neden olmasıdır.

Bu söylentilerin bir kısmı doğru olsa da pek çok gerçek dışı bilgi de var. Bugün sizlere sağlıklı bir cilt için diyetisyenlerin kaçındığı besinleri listeleyeceğiz.

Herkes için çalışacak tek bir tanım olmadığını unutmayın. Bu listedekiler dermatologların kendi hayatlarında uyguladıkları uygulamalardır.

Cilt sorunları ile baş edemiyorsanız en kısa zamanda bir diyetisyen ve dermatoloğa başvurmanız en doğrusu olacaktır.

1. Dermatologların en çok kaçındığı besinler süt ürünleridir.

Süt ciltte yağ üretimini arttırarak sivilcelere neden olan bir androjen içerirken, peynir yüksek yağ oranları ile vücutta ve ciltte iltihaplanmalara neden olur. Tamamen yemekten kaçınmak yerine tükettiğiniz miktarı sınırlandırmanız daha doğru olacaktır.

2. Hepimizin tahmin ettiği gibi kızarmış ürünler de cilt sağlığına zararlıdır!

Yağlı ve kızartılmış gıdaları tüketmek cildinizde ve vücudunuzda iltihaba neden olabilir. Bu iltihap, akne, sedef hastalığı ve egzama dahil olmak üzere birçok cilt durumunda yaygın bir faktördür.

3. Kola ve soda gibi gazlı ve gazlı içecekler sadece cildiniz için değil sağlığınız için de tehlikelidir.

Yüksek miktarda şeker içeren bu içecekler iltihaplanmaya da neden olur. Ayrıca içerisinde bulunan şeker kollajen ve elastin liflerine zarar vererek cildinizdeki hasarı artırır.

Ayrıca kafein içeren gazlı içecekler dehidrasyona neden olarak cildinizin kurumasına ve daha sağlıksız bir görüntü almasına neden olur.

4. Makarna, ekmek gibi rafine karbonhidratlar da cilt sağlığı için uzak durulması gereken besinlerdir.

Konuştuğunuz tüm diyetisyenler ve dermatologlar, işlenmiş karbonhidratlardan uzak durmaya çalıştıklarını söyleyecektir. Bunun nedeni, bu gıdaların glisemik indekslerinin yüksek olmasıdır. Bu tür besinler vücutta hızla parçalanır ve kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Bu iltihaplanmaya neden olur ve sağlık ve cilt sorunlarına neden olur.

5. İşlenmiş et ürünleri de dermatologların uzak durduğu besinler listesinde yer alır.

Kalp hastalığı, Tip 2 diyabet ve birçok farklı kansere neden olan işlenmiş etlerin cilt sağlığınıza da zarar vermesi eminiz sizi şaşırtmamalı. Listemizdeki diğer besinler gibi iltihaplanma ve şişmeye neden olan bu besinlerden de cilt sağlığı için kaçınılmalıdır.

6. Turşu gibi fermente gıdalar da bazı kişiler için olumsuz etki yapabilir.

Kimchi ve kombucha gibi fermente gıdalar, turunçgiller ve hatta patlıcan ve ıspanak, besin açısından zengin gıdalardır. Bu besinler ayrıca alerjik reaksiyon gösterildiğinde salınan histaminler açısından da zengindir. Bu durum özellikle egzama, sedef hastalığı ve akne sorunu olan kişiler için tetikleyici bir etkiye sahip olabilir.

Listemizdeki tüm bu yiyecekleri tamamen kesmenin israf olabileceğini unutmayın.

Burada bahsettiğimiz besinlerin kendi cildiniz üzerindeki etkilerini gözlemleyerek, tükettiğiniz miktarı bu sonuçlara göre sınırlandırmanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca, bu tavsiyelerin hiçbirinin dermatolog ve diyetisyenlerin tavsiyelerinin yerini alamayacağını unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu