Yaşam

DEÜ’den Spor Bilimlerine 3 yeni yatırım

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Seferihisar’da bulunan DEÜ Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne üç yeni araştırma laboratuvarı ekledi. Hem bireysel hem de takım sporcularına kapsamlı performans analizi ve araştırma hizmetleri sunacak laboratuvarların açılış programında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Spordaki yükselişi ve başarısıyla dikkat çeken Araştırma Üniversitemiz , spor bilimleri ve sporcu sağlığı uygulamalarında kaydettiği ilerlemenin göstergesi ve aynı zamanda sağlıklı bir toplum için attığı adımların ışığında somut bir göstergesi olan 3 yeni araştırma laboratuvarımızı spor camiasıyla paylaşmanın mutluluğunu yaşıyor. bilim.” söz konusu.

Altyapısı ve imkanlarıyla spor bilimleri alanında Türkiye’nin değerli markalarından biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), bu alanda yatırımlarına yenilerini ekledi. İzmir geneline yayılan yerleşkeleriyle kentle bütünleşen bir yapıya sahip olan DEÜ, spor ekosisteminin değerli yatırımlarına ev sahipliği yapan Seferihisar ilçesinde üç yeni araştırma laboratuvarının açılışını yaptı. İlçede bulunan Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından satın alınan İnsan Performansı, İzokinetik ve Spor Biyomekaniği laboratuvarlarının açılış töreninde hem bireysel hem de takım sporcularına kapsamlı performans analizi ve araştırma hizmetleri verilecek; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, Urla Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Solmaz, Seferihisar İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Komutan. Abdülkadir Şimşek, Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi Başhekim Uzmanı. Dr. Onur Hakoğlu, DEÜ Üst Yönetimi, DEÜ akademik ve idari ekibi, öğrenciler ve DEÜ sporcuları katıldı.

 

KAPSAMLI ANALİZ SAĞLAYACAK

Açılış programında konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin son teknolojik altyapıya sahip laboratuvarlarının Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren sayılı laboratuvarlar arasında yer aldığını vurguladı. Rektör Hotar, DEÜ’nün 3 yeni laboratuvar hizmetinin hem bireysel hem de takım sporcularına yönelik kapsamlı performans analizleri sunacağını, bu sayede öğrencilere, akademik araştırmalara ve halk sağlığına değerli çıktılar sağlayacağını belirtti. Önemli yansımaları olacak merkezimizin açılışında bir aradayız. “Spordaki yükselişi ve başarısıyla dikkat çeken Araştırma Üniversitemiz, spor bilimleri ve sportmenlik uygulamalarında kaydettiği ilerlemenin bir göstergesi olarak 3 yeni araştırma laboratuvarımızı spor camiası ile paylaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Bilimin ışığında sağlıklı bir toplum için atılan adımların somut göstergesidir.”

 

ÖNEMLİ BAŞARILARA ZEMİN HAZIRLAYACAK

DEÜ’nün Seferihisar’daki 3 yeni laboratuvar hizmetinin, spor kulüplerine ve sporculara sağlayacağı katkılar sayesinde ulusal ve uluslararası düzeyde yeni başarıların önünü açacağını belirten Rektör Hotar, “Laboratuvarlarımız aynı zamanda Üniversitemizin de katkısıdır. milli takımlarımıza ve spor kulüplerimize, ulusal ve uluslararası düzeyde topluma ve spor camiasına sporcular yetiştiren bir kuruluştur.” Önemli yansımaların meydana geleceği merkezler olarak da dikkat çekiyorlar. Merkezimizde yürütülen çalışmaların temeli sporcuların performansını en üst düzeye çıkarmak ve sağlıklarını korumaktır, ayrıca; Amacı akademik araştırma ve eğitime değerli katkılarda bulunmaktır. Burada fakülte hocalarımız gençlerimizi takip ediyor, yeteneklerini fark etmeye çalışıyor ve gerekli yönlendirmeleri yapıyor. Bugün açılışını yaptığımız laboratuvarlarımız bu yönde değerli referanslar sağlayacaktır. Multidisipliner laboratuvarlarımız da Tıp Fakültemiz ile koordineli olarak çalışacaktır. “Burada yapılacak işbirlikleri İzmir’in spor potansiyeline, gruplarına ve sporcularına katkı sağlayacağı gibi topluma da değerli faydalar sağlayacaktır.”

Rektör Hotar, konuşmasında programa katılan ve İzmir Voleybol Erkekler Bölge Ligi’ni namağlup tamamlayan DEÜ’lü voleybolcuları da tebrik etti. Rektör Hotar, “Mağlup olmayan takımımız bahsettiğim durumun en güzel örneklerinden biri. DEÜ olarak geçtiğimiz ay farklı spor dallarında elde ettiğimiz 9 altın madalyadan dolayı kendilerini ve tüm sporcularımızı tebrik ediyoruz. Sporcuların bilimsel çıktılar ışığında performanslarını ölçmelerine, performanslarını belirlemelerine ve geliştirmelerine imkan sağlayacak laboratuvarlarımızın kurulmasında emeği geçen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçen tüm öğretmenlerimize, idari çalışanlarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederiz. eksiklikleri gidermek ve onları sağlıklı tutmak; Yeni hizmet birimlerimizin Üniversitemize, spor camiamıza, öğrencilerimize ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

 

HOTAR’A TEŞEKKÜR EDERİZ

Açılış programında konuşan İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’a teşekkür ederek, “Rektörümüzün öncülüğünde şehrimizde yapılan bu spor yatırımlarından ve gelişmelerden son derece memnunuz. “Sporun gelişmesine yaptığı katkılardan, yatırımlarından, altyapı olanaklarından ve spora verdiği önemden dolayı kendisine şehrimiz ve ülkemiz adına teşekkür ederiz.”

DEÜ Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Arslan, fakülte çalışmaları ve DEÜ’nün spor yatırımları hakkında bilgiler paylaştığı konuşmasında, “Son yatırımlarımızla öğrencilerimize çok çeşitli olanaklar sunacağız. ve sporcular. Bugün açılışını yaptığımız laboratuvarlarımız, Rektörümüzün bahsettiği özellikleri sağlamanın yanı sıra, kalp-damar hastalıkları ve obezite konusunda da yapacağı çalışmalarla hastalık için değerli sonuçlar sunarak, tehlikelere karşı önlem alınmasına olanak sağlayacak. Bu bilgiler ışığında Tıp Fakültemizin koordinasyonunda tedavi yöntemleri geliştirilecektir. Değerli Rektörümüz Prof. Dr. “Nükhet Hotar’a bugüne kadar bize sağladığı tüm imkan ve desteklerden dolayı teşekkür ederiz.”

Programda ayrıca DEÜ Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hikmet Gümüş, açılan laboratuvar merkezlerinin sporcular ve milli takım oyuncuları için değerli bir çekim merkezi olacağını kaydetti. Gümüş, merkezlerdeki imkanların Türkiye’de sınırlı sayıda merkezde bulunduğunu belirterek, katkılarından dolayı Rektör Hotar’a teşekkür etti.

Merkezin Kurucu Müdürü ve Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Tolga Şahin konuşmasında, “Rektörümüzün olağanüstü çaba ve çabalarıyla büyümeye devam eden Üniversitemiz, spor bilimlerinde de oldukça iddialı bir konuma ulaştı. Onun açtığı yolda ülkemize ve milletimize hizmet etmeye hazırız. Kendisine teşekkür ediyoruz dedi.

DEÜ’nün yeni laboratuvar hizmet birimlerinin açılışı kurdele kesilerek gerçekleştirildi. Açılışın ardından program katılımcıları tarafından merkezdeki laboratuvarlar gezildi.

 

LABORATUVARLAR NE YAPAR?

DEU’nun Fevziye Hepkon Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesine dahil ettiği İnsan Performans Laboratuvarı, fiziksel uygunluğun sportif performansla ilişkisini değerlendirmeyi amaçlıyor. Spor ihtiyaçlarına uygun antrenman yüklerinin bulunması ve sporcu kapasitesinin izlenmesi amacıyla performans testleri uygulanmaktadır. İzokinetik Kuvvet Laboratuvarı’nda izokinetik cihazlarla belirlenen ve sabit bir açısal hızda dinamik olarak maksimum yükler ölçülmektedir. Yaralanma riski düşüktür ve aynı zamanda rehabilitasyon amaçlı da kullanılır. Objektif sonuçlarından dolayı kullanım alanı ve sıklığı giderek artmaktadır. Biyomekanik Laboratuvarı, yüksek kalitede ölçüm ekipmanlarıyla tasarlanmış, eğitim ve araştırma amaçlı hizmet veren uygulamalı bir bilim laboratuvarıdır. Bu laboratuvarda sağlık amaçlı genel nüfustan profesyonel sporculara kadar insan hareketlerinin analiz edilmesine olanak sağlayan ölçümler yapılıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu