Ekonomi

Dünya çapındaki bireysel yatırımcılar, 2023’ün yükseliş yılı olacağından umutlu

Investing.com – Küresel piyasaların sert düşüşler yaşadığı bir yılın nihayet sona ermesiyle birlikte, dünya çapındaki yatırımcılar arasında 2023 için görünüm nasıl? Küresel finansal piyasalar platformu Investing.com tarafından yapılan yeni bir ankete göre, yatırımcılar aslında düşündüğünüzden daha iyimser.

Genel fikir birliği, yatırımcıların sancılı bir 2022’den sonra teslim bayrağını kaldırabilecekleri yönünde olsa da, Investing.com’un daha erken düzenlenen anketABD’de bireysel yatırımcılar portföylerine her zaman aldıkları darbelerle yorgunluk belirtileri gösterseler de, yılın kalan günleri ve yeni yıl için umutlu bir görünüm sürdürdüklerini gösteriyor.

44 farklı dilde versiyonu ve 136 ülkede kullanıcısı olan dünyanın en büyük finansal piyasalar platformu Investing.com’a göre, diğer ülkelerde de kişisel yatırımcıların mevcut zihniyeti büyük ölçüde aynı.

Aralık ayı sonunda yapılan bir ankete göre Türkiye (%95) ve Brezilya’daki (%94) yatırımcılar 2023’ün başlarında yatırımlarına devam etmeyi planlıyor. İspanya ve İtalya’da bu oranlar sırasıyla %89 ve %80’dir. (Önceden yapılan bir ankete göre, ABD’deki bireysel yatırımcıların %90’ı 2022’nin son aylarında yatırımlarına devam etmeyi planlıyordu.)

Aynı zamanda, ankete katılanların yarısından fazlası önümüzdeki 12 ay içinde bir boğa piyasasının başlayacağını tahmin ederek yatırımcıların iyimserliğini yansıtıyor. Bu beklentide Türk yatırımcılar (%73) başı çekerken, bunu İspanya (%67), İtalya (%59), ABD (%57) ve Brezilya (%35) izliyor.

Investing.com kıdemli analisti Jesse Cohen’e göre, “Koronavirüs salgınının zirvesinde borsaya giren yeni nesil kişisel yatırımcılar, piyasa koşulları, değerleme endişeleri ve makroekonomik dalgalanmalardan bağımsız olarak düşüşleri almaya şartlanmış durumda.” “Birçok yönden, kişisel yatırımcı, profesyonel yatırımcıdan çok daha büyük bir kolektif güç haline geldi ve uzmanlarla aynı şeyleri umursamıyorlar.”

Son bilgilere göre Kurumsal yatırımcılar artan bir oranda hisse senetlerinden çıkarken, bireysel yatırımcıların portföyleri hala ağırlıklı olarak hisse senetlerinden oluşuyor. Bu oran ABD’de %85, İtalya’da %78, Brezilya’da %74, İspanya’da %68 ve Türkiye’de %67’dir.

Cohen’e göre, “Piyasa oynaklığının yıl sonunda ve 2023’ün başlarında devam etmesi beklense de, hisse senetleri enflasyonun zirve yapmış olabileceğine dair işaretlerle güçlü bir toparlanma gösterebilir ve bu nedenle dünya çapındaki merkez bankaları potansiyel olarak para politikalarını değiştirebilir ve başlayabilir.” Yavaşlayan bir ekonomi karşısında faiz oranlarını düşürmek. Hisse senedi piyasaları, geçmişteki keskin kayıplarını telafi ederek zaman içinde yeni rekor seviyelere yükseldi.”

Elbette bu görece olumlu görünüm, pek çok bireysel yatırımcının portföyünün önemli değer kaybettiği güçlü bir yılın darbesini hafifletmiyor. ABD’li yatırımcıların %76’sı 2022’de portföylerinde kayıp yaşadı. ABD’yi %66 ile İtalya ve %51 ile İspanya izledi. Brezilya’da yatırımcıların yalnızca %43’ü kaybederken (%40 kazanç kaydetti), Türkiye’deki yatırımcıların tam %78’i portföylerinin değerinin arttığını ve yalnızca %15’inin zarar gördüğünü bildirdi.

Piyasa düşüşüne daha yakından bakarsak, teknoloji hisselerinin özellikle şiddetli bir yıl geçirdiğini görebiliriz. Intel (NASDAQ: INTC ) hisseleri %53 düşerken, Nasdaq’ın değeri üçte birden fazla düştü. ABD’de ankete katılanların %56’sı teknolojideki düşüşün artık bitmediğini düşündüklerini ve 2022’nin kalan aylarında bu hisselerde ek kayıplar beklediklerini bildirdi.

Ancak yatırımcıların önemli bir kısmı 2023 yılının teknoloji branşında bir toparlanma getirebileceğini düşünüyor. ABD’li yatırımcıların %34’ü teknolojinin önümüzdeki aylarda en büyük potansiyele sahip olduğunu düşünürken, bunu İspanya (%28), Brezilya (%27) ve Türkiye (%10) izliyor. Citi analistleri de 2023’ü bekliyor a teknoloji paylaşımları için kurtarma yılmümkün olduğunu tahmin ediyor.

Yatırımcıların ayrıca 2023’te yenilenebilir enerji segmenti için iyimser beklentileri var. Brezilyalı yatırımcıların %39’u yenilenebilir enerjinin önümüzdeki aylarda en güçlü potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Bu oran ABD’de %29, İspanya’da ise %17’dir.

“Elektrikli araç (EV) tedarik zincirindeki şirketler ile güneş paneli üreticileri ve rüzgar türbini üreticileri gibi düşük karbonlu enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketler, dünyanın fosil yakıtlardan alternatif yakıtlara geçişinden en fazla yararlanacak bir konumda. güç,” dedi Cohen.

Kripto para birimlerinde, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar istikrar dileklerini dile getiriyorlar. ABD’deki bireysel yatırımcıların %42’si geçtiğimiz yıl kripto para yatırımlarını azalttı veya piyasadan tamamen çıktı. Bu oranlar İspanya’da %39, Brezilya’da %32, Türkiye’de %22 ve İtalya’da %19’dur.

İspanya’da ankete katılanların %35’i, ABD ve Brezilya’da %31’i ve İtalya’da %25’i şu anda kripto para birimlerine yatırım yapıyor. ABD’deki bu oran, Kasım 2021’de Investing.com tarafından yürütülen bir ankette yer alan %67’lik yatırım oranına kıyasla keskin bir düşüşü temsil ediyor.

ABD’li yatırımcıların %60’ı kripto para fiyatlarının önümüzdeki yıl da düşmeye devam edeceğini düşünüyor. Brezilyalı yatırımcıların %45’i, İtalyan yatırımcıların %42’si, İspanyol yatırımcıların %36’sı ve Türk yatırımcıların %18’i de bu görüşü paylaşıyor. Bu, kripto para yatırımının altın çağının artık sona ermiş olabileceğini gösteriyor. İtalya’da %15, Brezilya’da %16, Türkiye’de %17 ve İspanya’da %18 ile karşılaştırıldığında ABD’li yatırımcıların yalnızca %12’si kripto para birimlerinin eski yüksek seviyelerine ulaşabileceğini düşünüyor.

Jesse Cohen’e göre, “Yükselen faiz oranları ve tahvil getirileri, yılın büyük bir bölümünde kripto para birimleri üzerinde baskı oluşturdu. Faiz oranları düşük olduğunda, yatırımcıların yüksek riskli varlıklardan yararlanma olasılığı daha yüksektir. Ancak faiz oranları yükselmeye başladığında yatırımcılar riske karşı çok daha duyarlı hale geliyor ve bunu kripto para piyasasında da gördük.”

Sonuç olarak 2022 yılının yatırımcılar için önemli bir kayıp olduğu gerçeğini göz ardı etmek mümkün değil. Bununla birlikte, kişisel yatırımcıların hem kısa vadeli hem de uzun vadeli vadeli değerlendirmeleri oldukça umut verici ve 2023’te finansal piyasalara katılma niyetlerini teyit ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu