Ekonomi

IMF ve Dünya Bankası reformlarda hesap verebilirliğe odaklanıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın bu yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nin maliyeden sorumlu devlet bakanı Muhammed bin Hadi El Hüseyni başkanlığında toplanan ortak yönlendirme komitesi, devam eden reform çabalarında hesap verebilirliğin arttırılmasının önemini vurguladı. Komitenin odak noktası, kurumların iklim değişikliği ve çeşitli ekonomik şoklar gibi zorluklarla mücadelede üye ülkelere yardımcı olma kabiliyetini arttırmak.

Al Husseini bugün yayınladığı başkanlık açıklamasında Dünya Bankası’nın “daha iyi ve daha büyük bir banka” olması gerektiğine dikkat çekerek, Orta Doğu ve Ukrayna’dakiler de dahil olmak üzere çatışmalardan kaynaklanan ekonomik riskleri kabul etti. Bu açıklama, söz konusu savaşlara ilişkin anlaşmazlıklar nedeniyle bir tebliğ yerine tercih edildi.

İlgili Makaleler

IMF ve Dünya Bankası’nın haftalık toplantıları, Guvernörlerin Dünya Bankası’na küresel ve bölgesel ortaklıkları güçlendirme çağrısıyla sona erdi. Guvernörler ayrıca yönetimi ülke katılımına ilişkin reformları ilerletmeye ve ülkeye özgü ihtiyaçların analizini geliştirmeye teşvik etti.

Guvernörler ayrıca Dünya Bankası ve IMF arasındaki işbirliğinin arttırılmasını savundular. Bu işbirliği, ülkelere yurtiçi gelir üretimini artırma ve iklim değişikliği, pandemiye hazırlık ve borç sürdürülebilirliği gibi konuları ele alma konusunda yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Hesap verebilirlik ve reforma yapılan vurgu, kurumların üye ülkelerin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlama konusundaki kararlılıklarını yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu