Ekonomi

Konut satışlarına kredi freni

Türkiye genelinde konut satışları Ekim 2022’de bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 25,3 gerileyerek 102 bin 660 olarak gerçekleşti. Son aylarda yaşanan düşüş sebebiyle konut bölümünde kritik bir devir başladı.

Konut satışlarında yaşanan düşüşler hakkında açıklamalarda bulunan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Gayrimenkul Komitesi Lideri ve Elfi Gayrimenkul İdare Şurası Lideri Özkan Aydemir, konut satışlarında yaşanan düşüşün ana sebeplerinin başında konut kredisi oranlarının beklenen düzeylere düşmemesi olduğunu söyledi. Kredili konut satışlarının gayrimenkul dalını direkt etkilediğini tabir eden Aydemir, önümüzdeki periyotlarda konut kredi oranlarının düşmemesi halinde konut satışlarında yaşanan düşüşün devam edebileceğini belirtti.

“Kredili konut satışı sektörün can suyu”

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ekim ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 52,7 azalış göstererek 13 bin 268 olduğunu kaydeden Aydemir, “Konut üretiminde nakit girdisi olarak büyük önem taşıyan kredili satışlar hem inşaat üreticilerini hem de yeni ev almak isteyenleri doğrudan etkiliyor. Nakit girdisinde yaşanan düşüşler sebebiyle yeni konut üretiminde yaşanan daralma beraberinde birçok sorun getiriyor. Özellikle mevcut konutların fiyatlarındaki büyük artış bu sebeplerin başında yer alıyor” halinde konuştu.

“Ev alacaklar için en doğru zaman”

Konut satışlarında yaşanan düşüşün akabinde inşaat dalı üreticileri yeni kampanyalar başlattığını söz eden Aydemir, konut almak isteyen vatandaşlara tavsiyelerde bulundu. Aydemir, “Şirket içi ve uzun vadeli kampanyalar ile konut satışlarını desteklemeyi hedefleyen inşaat firmaları tarafından cazip seçenekler sunuluyor. Ev almayı düşünen, ancak bu kararını erteleyenlerin daha fazla zaman kaybetmeden evlerini almalarının doğru olacak. Aksi halde yeni yıl ile birlikte konut fiyatlarında bugünkü rakamlara ev sahibi olunmasının mümkün olmayacak” diye konuştu. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu