Haber

Moldova Cumhurbaşkanı Sandu, Rusya’yı Moldova’da “yıkıcı eylemler” planlamakla suçladı

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, “Kremlin’in ülkemize şiddet getirme girişimleri başarılı olamayacak” diyerek Rusya’yı ülkesinde yıkıcı eylemler planlamakla suçladı. dedi.

Sandu, başkent Kişinev’de düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Moldova ile ilgili adımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’in “Rusya’nın Moldova’daki durumu istikrarsızlaştırma planları yaptığına” ilişkin açıklama yaptığını kaydeden Sandu, Ukrayna tarafının bu konuya ilişkin gizli belgeleri elde ederek Moldova tarafına ilettiğini söyledi.

Söz konusu bilgilerin Moldova kurumları tarafından da doğrulandığını belirten Sandu, geçen yıl ülkesinde protesto eylemleri yapıldığını hatırlatarak, “Rusya’nın topraklarımıza yönelik yıkıcı eylemler gerçekleştirme planı yeni değil. Ülkemizdeki durumu istikrarsızlaştırma girişimleri. geçen yılın sonbaharında da devletin işleyişini baltalamaya yönelik girişimlerde bulunuldu. Ancak bu girişimler geçen yılın sonbaharında yapıldı ve asayiş kurumlarımızın anında müdahale etmesi sayesinde amacına ulaşamadı.” dedi.

Sandu şöyle devam etti:

“Ortaya çıkan plan, yakın gelecekte askeri eğitim alan sivil giyimli sabotajcıların şiddete yönelik eylemlerde kullanılması, devlet binalarını basması ve rehin alması öngörülüyor. Bu eylemlerle ülkedeki anayasal düzen bozulacak. bozulur, yasal hükümet değişir, Avrupa entegrasyon süreci durdurulur ve Rusya Ukrayna’ya devredilir.Moldova’yı kullanma fırsatı vermek için ülkemizi Rusya’nın komutası altına sokacak yasadışı bir hükümet getirilmesi amaçlanıyor. Rusya’ya karşı savaşta.”

“Moldova’ya karşı eylemlere katılanlar cezalandırılmalı”

Moldova’da barışın, sistemin ve güvenliğin korunmasının önemine işaret eden Sandu, bu konuda tüm devlet kurumlarının seferber edilmesi ve güvenlik alanındaki risklerle başa çıkmalarını sağlayacak yasa tasarılarının TBMM’de onaylanması gerektiğini vurguladı. parlamento.

Sandu, “Moldova Cumhuriyeti’ne karşı eylemlere katılacak dış unsurlar, siyasi parti ve suç örgütü üyeleri ve bunları savunan herkes cezalandırılmalıdır. Kremlin’in ülkemize şiddet getirme girişimleri başarılı olmayacaktır.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu