Haber

Önce dizel, şimdi benzinli! Akaryakıtta üst üste ikinci indirim

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların şiddetlenmesiyle 96 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı 86 dolara geriledi. Petrol fiyatlarındaki düşüş akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansımaya devam ediyor. Dün motorinde 1 lira 57 kuruş olan indirimin ardından bugün akaryakıtta indirim var. Akaryakıtın litresi 67 kuruş ucuzladı.

1 LİTRE BENZİN MALİYETİ NE KADAR OLACAK?

İndirimin ardından akaryakıtın litresi İstanbul’da 34 lira 42 kuruş, İzmir’de 35 lira 16 kuruş, Ankara’da 35 lira 05 kuruş’a düştü.

SEÇİMDEN SONRA FİYAT İKİ KATINA ÇIKTI

Mayıs ayında yapılan seçimler öncesinde benzinin litre fiyatı 19 lira, motorinin litre fiyatı ise 18 lira civarındaydı. OyDaha sonra akaryakıt fiyatları iki katına çıktı.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç Rafineri satış fiyatı hesaplanmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken Akdeniz-İtalya piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek ciddi fiyat değişim farkı ile gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu