Yaşam

OPPO Genç Sanatçıları Desteklemeye Devam Ediyor

OPPO, özgün sanat ve dizaynları destekleyen OPPO Renovators Gelişmekte Olan Sanatkarlar Projesi’ne devam ediyor.

Dünyanın önde gelen lider akıllı ürün markası OPPO, genç sanatçıları desteklemek için, ‘Sanat ve Teknoloji’ teması altında özgün sanat ve tasarımları teşvik edip destekleyen OPPO Renovators Gelişmekte Olan Sanatçılar Projesi’ni dört yıldır kesintisiz düzenliyor. Bu yılın projesinde, genç sanatçı Shi Ziyuan’ın dinleyicilerin zihninde hayali bir dünya yaratarak çeşitli ses türleri üretip sunan ‘A Summer Night/Bir Yaz Gecesi’ adlı eseri, ‘Future Renovators’ kategorisinde birincilik ödülünü kazandı.

Çin’de klasik nesir tipi olan Kouji (doğayı taklit eden sözlüklerle yapılan sözlü sanat) sahnelerinden esinlenen Shi Ziyuan, ‘A Summer Night/Bir Yaz Gecesi’ yapıtında çeşitli sesleri birbirine bağlayarak yaz gecelerinde öten böcekler, mışıl mışıl uyuyan beşerler, yanan meskenler ve çabukla yürüyen beşerler üzere sanal sahneler ve olaylar kurguluyor. Tıpkı vakitte, ziyaretçilere ipuçları vermek, izleyicinin görsel ve işitsel zıtlıklar ortasındaki temasları düşünmesine yardımcı olmak için, bir sayfa çevirme aygıtı da yapıtın yan tarafına yerleştirildi. Shi Ziyuan, yapıtında ‘klişeleri yıkmak ve insanların onları çevreleyen unsurlarda daha fazla olasılık keşfetmesini teşvik etmek’ fikrinden ilham alıyor. Tıpkı vakitte, alışılmışın dışında düşünmenin ve hatta tecrübe aksisi hareket ederek daha fazla mümkünlük ve yenilik görebilmenin altını çizerek inovasyonla ilgili niyetlerini de lisana getiriyor.

“Fiziksel alanla sınırlı olmazsak hem yaratım süreçleri hem de yaşam daha çekici hale gelir” diyen, 2022 Renovators Gelişmekte Olan Sanatkarlar Projesi’nde Renovators Yaratıcılık Ödülü’nün sahibi Luo Langyi ise, OPPO-AR AR Urban Community yapıtını meydana getirirken, yerin sınırlayıcılığından ilham aldığını belirtiyor. Gerçek kentlerden esinlenerek modellenen bir dünyayı sunan sanat yapıtında, kullanıcılar gerçekte yaşamakta olduğu yahut yaşamayı hayal ettiği kenti seçebiliyor; tıpkı kente girenler oradaki toplumun bireyi oluyor. Bu Artırılmış Gerçeklik Kent Topluluğunda, dört avatar rolü seçilebiliyor. Bunlar, toplumun altyapısını yöneten ‘koruyucular’, kent inşaatlarını ve topluluk idaresini hayata geçiren ‘inşaatçılar’, bilinen dünyayı sorgulayan ‘araştırmacılar’ ve daima olarak bilinmeyenin ve geleceğin peşinden koşan ‘kaşifler’. Sanatçı bu yapıtıyla, dünya çapındaki OPPO kullanıcılarının günlük ömrün değersiz ayrıntılarından sıyrılmasına, kendilerini bu kent toplumlarında tekrar hayal etmesine, bağımsız olarak keşiflerde bulunmasına ve özgürce eserler yaratmasına imkan tanımayı hedefliyor.

Renovators Gelişmekte Olan Sanatkarlar Projesi, başlangıcından itibaren OPPO Reno serisi eserleriyle yakından kontaklı bir biçimde yürütülüyor. Bahis ister bir eser ister bir sanat yarışı olsun, genç jenerasyonla birebir genleri paylaşan proje, gençlerin daha âlâ eserler yaratıp kendini tabir etmesini, teknolojiden ve ömürden daha fazla keyif almasını amaçlıyor. Projede teknoloji ve sanat birbirini tamamlarken, genç sanatkarlar ve OPPO Reno serisi eserler, inovasyona yönelik ortak bir tutkuyu paylaşıyor. OPPO, genç sanatkarlarla birlikte teknolojinin ve sanatın hoşluğunu dünya çapında daha fazla beşere ulaştırmak için çalışmaya devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu