Dünya

Polonya Cumhurbaşkanı’ndan “ertesi gün hapı” tasarısına veto

Polonya, 27 üyeli AB’de kadınların “acil durum doğum kontrol hapı” olarak da bilinen ertesi gün haplarını satın alabilmeleri için reçete ibraz etmesi gereken iki ülkeden biri. Cumhurbaşkanı’na sunulan kanun teklifi de 15 yaş ve üzeri kişilerin reçete olmadan bu hapları satın alabilmesinin önünü açacaktı.

DUDA’NIN 15 YAŞ HASSASİYETİ

Ancak Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, bu tasarıyı veto etti. Duda’nın ofisinden veto kararına ilişkin yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı, 18 yaşın altındaki çocukların, tıbbi denetim olmadan ve ebeveynlerin rol ve sorumluluğunu baypas ederek doğum kontrolü için kullanılan tıbbi ürünleri satın almasını sağlayan hukuki çözümleri kabul edemez.” denildi. Ofis, hapın yetişkin kadınlara reçetesiz satılmasına ise açık olduğunu söyledi.

“GALİP GELDİLER, AMA SADECE BİR ANLIĞINA”

Başbakan Donald Tusk’ın liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından Yeni Sol milletvekilleri, Duda’nın veto kararını tepkiyle karşıladı. Milletvekili Joanna Scheuring-Wielgus, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, “Batıl inançlar ve muhafazakar ideoloji bilim ve kadın haklarına galebe çaldı. Ama yalnızca bir anlığına… Sol olarak biz diğer her şeyle birlikte Polonyalılara ertesi gün hapı sözü verdik. Sözümüzü her türlü yerine getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Izabela Leszczyna, Duda’nın tasarıyı veto etmesi halinde hükümetin ertesi gün haplarını satarken eczacılar tarafından reçete yazılmasına izin vereceğini söylemişti. Mevcut durumda, kadınların bunun için doktor randevusu alması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu