Haber

AB Komisyonu üyesi Johansson: “Hayat kurtarmak ilk sorumluluğumuz”

Avrupa Birliği (AB) Kurulunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, Birliğe deniz yoluyla yasa dışı göçteki artışla ilgili, birinci sorumluluğun hayat kurtarmak olduğunu, kapsamlı tahlil üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Avrupa Parlamentosunun (AP) Strazburg’da toplanan Genel Kurulunda “Arama ve kurtarma dahil iltica ve göç konusunda Avrupa çözümü” konulu oturum düzenlendi.

Oturuma katılan AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Johansson, “Hayat kurtarmak her zaman birinci sorumluluğumuz.” ifadesini kullandı.

Geçen hafta Pakistan ve Bangladeş ziyaretlerinde geri dönüşlerle ilgili görüşmeler yaptığını belirten Johansson, AB’nin tüm tahlil yollarını değerlendirdiğini, 25 Kasım’da AB içişleri bakanlarının mevzuyu görüşmek için harika toplanacağını bildirdi.

Johansson, “Göç bir tehdit değildir. Göç ihtiyacımız olan bir şey ancak göçü yönetmemiz gerekiyor. İnsanları yasal yoldan karşılamalıyız fakat düzensiz gelişleri ve insanların hayatlarını riske atmalarını önlememiz gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Uçaktan paraşütsüz atlamayı seçmek gibi”

AB Komitesi Lider Yardımcısı Margaritis Schinas da yılın başlarından itibaren Orta Akdeniz rotasından 90 binin üzerinde göçmenin geldiğini belirterek, bunların yüklü olarak Libya ve Tunus’tan çıkış yaptığını, Mısır, Tunus ve Bangladeş kökenli olduklarını söyledi.

Schinas, Batı Balkanlar rotasında da çarpıcı bir artış görüldüğünü ifade ederek, dün Girit yakınlarında 500 kişinin kurtarıldığını anımsattı.

“Artık sürdürülebilir, kapsamlı, bütüncül bir Avrupa iltica ve göç çerçevesinin zamanı geldi.” diyen Schinas, Eylül 2020’den bu yana üzerinde anlaşılamayan göç ve iltica paketine değindi.

Schinas, “İhtiyacımız olan her şeyin parmaklarımızın ucunda olup görünürde erişilemez olması ironik. Paraşüt sahibi olmak ama onsuz, uçaktan atlamayı seçmek gibi.” diye konuştu.

Sene bitmeden karşı karşıya olunan göç kriziyle gayret için teşebbüs başlatılacağını lisana getiren Schinas, “Paydaşlarla çalışmanın dışında, arama ve kurtarma konusunda da daha koordineli bir yaklaşıma ihtiyacımız var.” dedi.

AB Devir Lideri Çekya’nın AB Bakanı Mikulas Bek de “Hem üçüncü ülkelerle işbirliğini geliştirmek hem de göç ve iltica paketi müzakerelerinde ilerleme sağlamak, tüm üye devletlere hizmet edecek daha iyi ve sağlam bir göç ve iltica sistemine ulaşmanın tek sürdürülebilir yoludur.” ifadesini kullandı.

AP’de fikir ayrılığı

Oturumda kelam alan vekiller ise Avrupa’nın ikinci bir göç krizi yaşadığına, kabul merkezlerinin dolu olduğuna dikkati çekti.

Krizin, sırf göç rotasındaki ülkeler değil, tüm üye ülkeler ortasında dayanışma ve yük paylaşımıyla çözülmesini savunan vekiller, göçmenlerin zarurî kota sistemi dahilinde yerleştirilmeleri gerektiğine işaret etti. Sığınma hakkının koruma edilmesini savunan vekiller, arama kurtarma çalışmaları için bir oluşum kurmak gerektiğini vurguladı.

Vekillerin bir kısmı ise Kurulu eleştirerek, tahlilin kaynak ülkelere sağlanan kalkınma yardımlarında olduğunu savundu. Arama kurtarma çalışmalarının, bunu yapan kar maksadı gütmeyen kuruluşlarla iş birliklerinin yasa dışı göçü teşvik edeceğini öne süren vekiller, göçmenlerin geri döndürülmesi, dış sonların daha âlâ korunması gerektiğini tez etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu