Haber

Atatürk’ün Sivas’tan ayrılışının 103. yıl dönümü için kentte tören düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’da 108 gün kaldığı Sivas’tan ayrılışının 103. yılı münasebetiyle tören düzenlendi.

Sivas Valiliği’nin düzenlediği törene katılanlar, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde toplandı.

Emekli öğretim görevlisi ve yazar Ahmet Necip Günaydın, Atatürk’ün 18 Aralık 1919’da Sivas’tan ayrılışını anlattı.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, gurur defterine yazdıklarını okurken şunları söyledi:

“Sevgili Atatürk 1919 yılında ülkemiz işgal altındayken Anadolu’nun en güvenli şehri olarak nitelendirdiğiniz Sivas’a gelerek Sivas Kongresi’ni topladınız. Sivas’ı 108 gün onurlandırarak Milli Mücadele’nin yol haritasını hazırladınız. Ankara’ya Gidiş Şehrimizden ayrılışının 103. yıl dönümünü idrak ederken, 103 yıl öncesinin ruhuyla, sizlere ve eserlerinize layık olabilmek için büyük bir gayretle ülkemize ve şehrimize hizmet ediyoruz.

Konuşmaların ardından program, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Atatürk Kongre Müzesi önünde devam etti.

Atatürk’ü canlandıran Sivas Devlet Tiyatrosu sanatçısı Abdulsamet Sünbül ve il protokolü, müzenin balkonundan halkı selamladı.

Daha sonra Atatürk ve Rauf Orbay’ı canlandıran tiyatro sanatçısı Emin Köksal Taşçıoğlu o döneme ait bir araca binerek Ankara’ya doğru yola çıktı.

Törene Garnizon ve 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Cüneyt Memnun, Belediye Başkanı Hilmi Alım, diğer il protokollerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu