Haber

Bakanlık yasaya ‘uydurdu’: Şırnak’ta ağaçlara sürgün

Şırnak’ın Besta bölgesinde iki yıldır ağaç kesitleri sürüyor. Yaşananlarla ilgili Şırnak Barosu iki sefer kabahat duyurusunda bulundu. Bölge halkı ise ormansız kaldıklarını belirterek ağaç kesim işlerinin son bulmasını istiyor. Son olarak HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir de, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanıtlaması talebiyle bir dizi soru sordu. Bakanlık ise birden fazla soruya cevap vermezken kesilen ağaçlar için, “Sürgün yoluyla tekrar yeşererek alanın gençleşmesi sağlanmakta” karşılığını verdi. İmir ise önergeye verilen cevaba reaksiyon göstererek, “Kürt coğrafyası talan ediliyor” dedi.

BAKANLIK: MEVZUATA UYGUN

Tarım ve Orman Bakanlığı, Şırnak’ın Keniyamîr, Birateto, Birapeşo, Deyndarok, Cinîwer, Belûzer, Rîsor, Serêrû, Tîkera, Qûrteka Pêşya, Girêdeyincê, Şerevan, Xirtikbestê ve Navyan bölgelerindeki ağaç bölümünü ‘gençleştirme’ olarak savundu. Soru önergesine cevap veren bakanlık, buradaki meşe ağaçlarının süresini doldurduğunu argüman etti.

Bakanlığın ağaç kesitiyle ilgili önergeye verdiği karşılık şöyle: “Meşe ağaçlarının sürgün vermek suretiyle gençleşmesi sağlanmakta. Şırnak ili ormanlarının azalması kelam konusu değil. Şırnak vilayetinde yapılan üretim çalışmaları 6831 sayılı Orman Kanunu kapsamında mevzuatlara uygun olarak yapılmakta. Üretim çalışmaları 6831 sayılı Orman Kanunu’un 40. Hususuna istinaden ilana çıkılmak suretiyle yapılmakta. Üretim çalışmaları mevzuatlara uygun olarak kontrolleri yapılarak gerçekleştirilmekte. Üretim çalışmaları yapılan alanlar meşe ağaç çeşidi olduğundan sürgün yoluyla tekrar yeşererek alanın gençleşmesi sağlanmakta.”

İMİR: GÜVENLİK MAZERET EDİLİYOR

İmir ise iki yıldır Şırnak’ta orman bölümlerinin devam ettiğini, bütün teşebbüslere karşın ağaç kısımlarının durdurulmadığını söyledi. “Yıllardır doğamızın üzerinde yapılan tahribatlar gün geçtikçe farklı boyutlara evirilerek devam ediyor” diyen İmir şöyle devam etti: “Her kezinde güvenlik mazeretiyle bunu sürdürüyorlar. Rant odaklı orman katliamı ve yandaşı varlıklı etme makyajını güvenlik siyasetleriyle sunuyorlar. Resmi sayılara nazaran 2021 yılı datalarını incelediğimizde Şırnak’taki orman varlığı Şubat-Eylül ayları ortasında yüzde 8 azaldı. Şırnak Barosu Etraf ve Kent Kurulu tarafından hazırlanan rapora nazaran, Şırnak’ın Cudi, Gabar dağları ile Besta bölgesinde 2020 Mayıs ayından Kasım ayına kadar 31 sefer orman yangını çıktı. Ayrıyeten Şırnak’ta yaklaşık 500 kişinin ortaklaşa aşıladığı fıstık ağaçlarının yandığı yahut büyük oranda ziyan gördüğü varsayım ediliyor.”

‘GÖZLERİMİZLE GÖRDÜĞÜMÜZE Mİ İNANALIM BAKANLIĞIN VERDİĞİ CEVABA MI?’

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önergeye verdiği yanıtı eleştiren İmir sözlerine şöyle devam etti: “Verdiğimiz soru önergemize bakanlık karşılık olarak ‘Şırnak’ta ormanların azalması söz konusu değildir’ diyebilmekte. Uydudan çekilen fotoğraflarda bariz azalma görülürken bakanlık bunu inkar ediyor. Günde onlarca araç kent merkezinden geçiyor. Gözlerimizle gördüğümüze mi inanalım, bakanlığın Ankara’dan verdiği yanıta mı? Açıkçası bu bir tabiat düşmanlığıdır. Orman kısımlarından barajlara ve maden arama alanlarına kadar Şırnak’ta tabiat bir bütün olarak yok ediliyor. Bakanlık ise ‘Meşe ağaçlarının gençleştirilmesi sağlanmakta’ diyerek ağaç kıyımını legalleştiriyor. Bu kaçamak yanıtlar asla kabul edeceğimiz bir biçim değildir, ormanlarımızın kesilmesine karşı gayretimizi sürdüreceğiz.”

Nuran İmir

‘KÜRT COĞRAFYASINDA DOĞA TALAN EDİLİYOR’

İmir, ağaçların köy korucularının kontrolünde kesildiğini belirterek son olarak şöyle konuştu: “Şırnak’ta kesilen ormanlarla ilgili hiçbir tüzel taraf bulunmazken hukuk dışı bir biçimde köy korucularına ağaçlar kestirilirken bakanlık bize verdiği karşılıkta ‘mevzuata uygun olarak kesiliyor’ demekte. Orman Kanunu’nda güvenlik dahil olmak üzere hiçbir bahane ile ağaçların tek bir dalı kesilmez hele toptan orman kesimi diye bir kanun ve yasa olamaz. Her alanda olduğu gibi burada da iktidar devletin hukukunu tanımıyor. Şunu net olarak belirtelim bu sıradan bir ağaç kesimi, gençleştirme falan değil Cudi’de toptan bir biçimde ormanlar yok ediliyor. ‘Yeniden yeşerecek’ üzere bir sistem kelam konusu değildir. Kökünden söktüğünden katlettiğin ağacın tekrar yeşermesi mümkün mü? Bizim ismine orman katliamı dediğimiz, günde onlarca kamyonun odun taşıdığı Şırnak’taki orman kesitine bakanlık ‘üretim’ diye isimlendiriyor, ‘ormanı gençleştirmek’ diye isimlendiriyor. Bu kabul edilebilir, görmezden gelinebilir bir durum değil. Bunun bir teknik durum ile ya da iktidarın kanunları ile açıklamaları kabul edilemez. Bariz bir formda Kürt coğrafyasında tabiat talan ediliyor ve bu devlet eli ile yapılıyor bu da yetmiyor bu gün bunu yasallaştırıyorlar.”

YANITSIZ KALAN SORULAR…

Kamuoyunun reaksiyonlarına neden olan ağaç kesitiyle ilgili birçok soru işareti de gündemdeki yerini koruyor. İmir’in bakanlığa sunduğu lakin cevapsız bırakılan sorular ise şöyle:

– Orman Genel Müdürlüğü’nün 6831 Orman Kanunu’nda ağaç kesme cezasına baktığımızda ormanda bir ağacın tek bir kısmını kesene 3 bin TL idari para cezası kesilmekte. Maddede belirtilen bu cezai süreçler hangi koşullarda ve kimleri kapsamakta?

– Ağaçlardan elde edilen rant kimlere nasıl bir münasebet ile verilmekte?

– Her zirvesi kalekollarla donatılmış Şırnak kırsal alanlarında ağaçlar nasıl bir güvenlik tehdidi oluşturmakta?

– Köy korucularına orman koruma yahut orman kesiti ile ilgili bir vazife vermiş midir?

– Kanunsuz bir formda orman kesiti yapan güvenlik güçleri hakkında bir süreç başlatacak mısınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu