Ekonomi

BorgWarner, Yuan’ın değer kaybı nedeniyle 2023 gelir tahminini düşürdü

Otomobil parçaları tedarikçisi BorgWarner, zayıflayan Çin yuanı da dahil olmak üzere döviz dalgalanmalarının etkisine işaret ederek tüm yıl gelir görünümünü aşağı yönlü revize etti. Otomobil üreticilerinin üretimi artırmasıyla oluşan güçlü sipariş yoğunluğundan yararlanan şirket, şu anda yurt dışı gelirlerinin fiyatını düşüren güçlenen dolarla boğuşuyor.

BorgWarner Perşembe günü tüm yıl net satış tahminini 14,2 milyar $ ile 14,6 milyar $ aralığından 14,1 milyar $ ile 14,3 milyar $ aralığına düşürdü. Şirket, Yuan’ın dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle satışlarının maliyetinde yaklaşık 110 milyon dolarlık bir etki öngörüyor.

Ek olarak BorgWarner, 2023 düzeltilmiş kazanç varsayımını hisse başına 3,50 ila 3,85 ABD Doları aralığından hisse başına 3,60 ila 3,80 ABD Doları aralığına hafifçe ayarladı. Bu değişikliklere rağmen, LSEG verilerine göre şirketin üçüncü çeyrekteki düzeltilmiş karı, hisse başına 94 sente kıyasla hisse başına 98 sent olarak analistlerin ortalama beklentilerini aştı.

Merkezi Auburn Hills, Michigan’da bulunan BorgWarner, üçüncü çeyrek satışlarının %12 artışla 3,62 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Ancak bu rakam Wall Street’in 3,67 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı.

Şirket, ABD dışında değerli müşteri tabanlarına sahip diğer birçok şirket gibi, güçlenen doların yurt dışı gelirlerinin değerini düşürmesinden kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya. Bu durum, BorgWarner’ın satış fiyatını önemli ölçüde etkileyen Çin yuanının zayıflamasıyla daha da kötüleşiyor. Bu aksaklıklara rağmen, otomobil üreticileri daha fazla araç üretmeye çalışırken şirket, biriken güçlü siparişlerden faydalanmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

muradiye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu