Ekonomi

Clorox 3. çeyrek kâr tahminlerini aştı ancak geliri düştü

OAKLAND – The Clorox Company (NYSE: CLX) bugün, 31 Mart 2024 tarihinde sona eren 2024 mali yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, geçen yılın aynı dönemine kıyasla net satışlardaki düşüşe rağmen analist beklentilerini aşarak düzeltilmiş hisse başına kazançta (EPS) kayda değer bir artış bildirdi.

Üçüncü çeyrekte Clorox, analist tahmini olan 1,36 $’ın 0,35 $ üzerinde 1,71 $ düzeltilmiş EPS elde etti. Ancak, gelir %5 azalarak 1,81 milyar dolara geriledi ve konsensüs tahmini olan 1,87 milyar doların altında kaldı.

Bu düşüş, organik satışlarda %2’lik bir artış görülmesine rağmen, bir siber saldırı ve olumsuz döviz kurları nedeniyle geçici dağıtım kayıplarından kaynaklanan düşük hacme bağlandı.

Şirketin brüt kar marjı, büyük ölçüde artan üretim ve lojistik maliyetlerinin yanı sıra daha yüksek ticari promosyon harcamaları ile kısmen dengelenen faydalı fiyatlandırma ve maliyet tasarrufları nedeniyle bir önceki çeyrekteki %41,8’den %42,2’ye yükselerek hafif bir iyileşme gösterdi.

Clorox ayrıca yılbaşından bugüne kadar faaliyetlerden sağlanan net nakitte de bir önceki yıldaki 728 milyon dolara kıyasla %51’lik bir düşüşle 355 milyon dolara geriledi.

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Linda Rendle çeyrek performansıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Çeyrek boyunca, bir yandan siber saldırının yaralarını sarmaya devam ederken diğer yandan da kârlı büyümeyi sürdürmek için uzun vadeli stratejilerimizde önemli ilerlemeler kaydettik.”

“2024 mali yılından güçlü temeller ve uzun vadeli hissedar değerini artırmak için stratejik ve finansal hedeflerimize ulaşmak için doğru yatırımlar ve planlarla çıkma yolundayız.”

İleriye dönük olarak Clorox, 2024 mali yılı görünümünü düzeltti ve şimdi net satışların, özellikle Arjantin işinin elden çıkarılması ve üçüncü çeyrek sonuçları nedeniyle, daha önce tahmin edilen düşük tek haneli düşüşün alt ucunda olmasını bekliyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Şirket brüt kar marjında yaklaşık 275 baz puanlık bir artış öngörüyor ve mali yıl için düzeltilmiş EPS beklentisini 5.58 dolarlık analist konsensüsünün üzerinde, 5.80 ila 5.95 dolar arasında belirledi.

Karışık sonuçlara rağmen, Clorox siber saldırıdan kurtulma konusunda önemli adımlar attı ve ilgili pazar payı kayıplarının yaklaşık %90’ı telafi edildi. Şirket ayrıca Arjantin işinin elden çıkarılmasının da gösterdiği gibi portföyünü geliştirmeye devam ediyor ve dijital yetenekleri ve üretkenliği geliştirmek için IGNITE stratejisine odaklanmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu