Haber

Duygu’nun katiline 1 milyon liralık rekor tazminat

ANTALYA’da kaybolduktan 13 gün sonra cenazesi toprağa gömülen Duygu Çelikten’i (30) öldürmek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan sevgilisi Veli Ünder (39), toplam ödemeye mahkum edildi. hakkında açılan manevi tazminat davasında 1 milyon lira. Çelikten ailesinin avukatı Semih Gökpınar, “Bu karar Türkiye’de bir rekordur. Emsal teşkil edecek bir karardır.”

Muratpaşa ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi Çelikten, 6 Eylül 2020’de faturayı ödemek için evden çıktı. Kent merkezine gelen Çelikten, sevgilisi Veli Ünder’in otomobiline bindi ve bir daha kendisinden haber alınamadı. . 7 Eylül 2020’de polisi arayan Veli Ünder, “Abi acil yetiş. Varsak’tan geçiyordum. Bir adam hanımı sıkıştırdı. Büyü, ormanda. Varsak’ın tepesinde” diyerek telefonu kapattı. telefon. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, iz sürme köpekleri ve drone’larla ormanda geniş çaplı arama yaptı. 19 Eylül 2020 günü saat 11:00 sıralarında üzeri kısmen taşlarla kaplı bir kadın cesedi gömülü halde bulundu. Sırtından ve göğsünden bıçaklanarak kafasına sert bir cisimle vurulduğu belirlenen cesedin çürüdüğü ve kafasının vücudundan ayrıldığı görüldü. Kan örneği alınarak yapılan DNA analizinde merhumun His Çelik’ten olduğu belirlendi.

Ormanda yakalandı, cinayeti itiraf etti Annesi ve ağabeyi, Çelikten’i vücudunda bulunan giysi, küpe ve kolyeden teşhis etti. Polis, kadının son kez birlikte görüldüğü Veli Ünder’i yakalamak için çalışma başlattı. Ünder, 29 Eylül’de Muğla’nın Fethiye ilçesinde ormanda saklandığı kulübede yakalandı. Gözaltına alındığı sorguda cinayeti işlediğini itiraf eden Veli Ünder tutuklandı. Soruşturmayı genişleten polis, Veli Ünder’in Duygu Çelikten’in cansız bedenini 50 bin TL’ye arkadaşı Mahsun Demiralp ile Serhat ve Doğukan Özcan kardeşlere gömdüğünü tespit etti. 3 zanlı polis tarafından gözaltına alındı. 2021’de görülen karar duruşmasında Veli Ünder’e ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verildi. Diğer sanıklar Mahsun Demiralp, Serhat ve Doğukan Özcan da 4’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu sanıklar, cezaevinde geçirdikleri süre dikkate alınarak serbest bırakıldı. Karar, Yargıtay tarafından onandı. Kararın ardından Çelikten’in ailesi sanık Ünder hakkında ‘manevi tazminat’ davası açtı. Karar, Antalya 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada açıklandı. Sanık Ünder’in Duygu Çelikten’in annesi Leyla Çelikten’e 800 bin lira, kardeşi Anıl Çelikten’e 200 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon lira manevi tazminat ödemesine karar verildi. Avukatı Semih Gökpınar, “Kararın kesinleşmesinin ardından Çelikten’in ailesi, sanığın hapis cezasının yanı sıra maddi olarak da cezalandırılmasını istedi. Bu nedenle manevi tazminat davası da sonuçlandı. Lirası cezaya çarptırıldı. manevi tazminat ödenmesine karar verildi.Bu karar Türkiye’de bir rekordur.Amacımız herhangi bir maddi kazanç sağlamak değil, aynı zamanda katili maddi olarak cezalandırmaktır.Amacımız kadın cinayetlerine dikkat çekmek, katilleri cezalandırmaktı. sadece hapisle değil, maddi tazminatla da.’ dedi.

Türkiye’de maddi tazminat konusunda emsal bir karar alındığını söyleyen Gökpınar, “Türkiye’de bu konuda ilk kez bu rakamlar ortaya çıktı. Emsal teşkil edecek bir karar. Bu karar kadın cinayetlerini etkileyecek. Mahkeme kararlarıyla kadın cinayetlerinin azalacağını düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu