Ekonomi

Girişimci Resul Gazitepe, Alaplı’da 15 Bin Hindi Hindi Çiftliğinde Üretiyor

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde girişimci Resul Gazitepe, televizyonda gördüğü haberden etkilenerek evinin bahçesinde başladığı yaklaşık 15 bin hindi kapasiteli çiftlikte hindi yetiştirmeye başladı. Firma aracılığıyla Türkiye genelindeki tüm otellere türkiye gönderilirken, birçok ülkeye de ihracat yapmaktadır.

Alaplı ilçesinde esnaflık yapan Resul Gazitepe, tavuk ve hindi gibi hayvanlara olan ilgisinin de etkisiyle hindi besiciliğine yatırım yaparak ilçe ve ülke ekonomisine katkıda bulundu. 2010 yılında tavuk besiciliği ile başlayan Gazitepe, daha sonra hindi yetiştiriciliği ile ilgilenmiş ve 15 bin kapasiteli tesiste üretime başlamıştır.

140 gün boyunca yetiştirdiği 15 bin hindiyi şirket aracılığıyla Azerbaycan, Gürcistan, İran, Irak gibi birçok ülkeye ihraç eden Gazitepe, talebin son dönemde daha da arttığını söyledi.

Alaplı’da bu tür yatırımları yapmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Resul Gazitepe, “Bu çiftlikte Alaplı ve ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. 140 günlük süreçlerde yetiştirip beslediğimiz hindileri Türkiye genelindeki tüm otellere gönderiyoruz, hem iç piyasaya hem de yurtdışına.En çok Gürcistan,Azerbaycan,Irak,Yunanistan gibi ülkelere gönderiyoruz.İç piyasada da önemli bir pazarımız var.Hindi eti yüksek proteinlidir.Şu anda çiftliğimizin kapasitesi 15 bin İleride ilave yatırımlarla kapasitemizi daha da artırmak istiyoruz” dedi. – ZONGULDAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu