Ekonomi

JPMorgan, Çin’deki varlığını sürdürme sözü verdi

JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon, bankanın Şangay’da düzenlenen yıllık Küresel Çin Zirvesi’nde Bloomberg ile röportaj yaptı.

Çin Komünist Partisi tarafından yönetilen ülkede JPMorgan olarak iş yapmaya devam edeceklerini belirten Dimon, Batı ile Çin arasında bir ayrım öngörmediklerini söyledi.

Dimon’un 2019’dan beri Çin’e gitmeyen gezisi, Çin-ABD ilişkilerinin on yıllardır en kötü halinde olduğu bir zamana denk geliyor. Aynı sıralarda Çin Dışişleri Bakanı Çın Gang ile Tesla CEO’su milyarder Elon Musk da Pekin’de bir görüşme gerçekleştirdi.

Dimon, ziyareti sırasında Çin Komünist Partisi (ÇKP) Şanghay Komitesi Sekreteri Chen Jining ile de bir araya geldi. Görüşmelerine atıfta bulunan Chen, JPMorgan’ın daha fazla uluslararası finans kuruluşunun Şangay’a gelmesine yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Çin’in durgun ekonomisi, ABD’nin Çin’e yönelik kısıtlamaları ve Pekin’in yabancı işletmeler üzerindeki baskısı, birçok küresel şirketi iki ülke arasında iş yapmaktan alıkoyan faktörlerin başında geliyor.

haber-sultandagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu