Ekonomi

Şeker Pancarının Kış Taşımacılığı Konya’da Devam Ediyor

Konya’nın Karapınar ilçesindeki tarlalardan toplanıp ülkenin dört bir yanındaki fabrikalarda şekere dönüştürülen şeker pancarının yolculuğu, kış mevsimine rağmen devam ediyor.

Karapınar ilçesinde tarlalardan ve depolama alanlarından çıkarılan şeker pancarları, kış aylarına rağmen Ereğli, Ilgın ve Eskişehir’deki şeker fabrikalarına taşınmaya devam ediyor. İlçede 300 bin dönüm alana ekilen yaklaşık 2 milyon 100 bin ton şeker pancarının hasadı yapıldı. Çalışmaların yoğun olduğu Karapınar’da söküm işleminin ardından depolama alanlarında pancar yığınları oluştu. Kış gelmiş olsa da artık yağmur yağmadığı için şeker pancarının fabrikalara nakliyesi devam ediyor. Şeker pancarı taşımacılığının devam etmesi nakliyeci esnafını da sevindiriyor.

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, pancarın çok değerli bir bitki olduğunu belirterek, “Pancar sadece Karapınar için değil tüm Türkiye için stratejik bir üründür. Hem tarla bitkisi hem de sanayi bitkisidir. Pancarın etki alanı sayısızdır. Şeker pancarı Türkiye genelinde önemlidir.” İstihdam sağlayan stratejik bir çalışmadır. Karapınar, 2023 prestijiyle ilçeler arasında en çok şeker pancarı ekiminin yapıldığı yerdir. Karapınar kotası 1 milyon 660 bin tondur. Türkiye’de birden fazla fabrikanın tek başına üretemeyeceği bir tonaj. Özel fabrikalarla birlikte yaklaşık 2 milyon 100 bin ton civarında ekim yapıldı” dedi.

Şeker pancarını taşıyan tır şoförleri de bunun kendilerini çok memnun ettiğini ifade etti. -KONYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu