İş

Tüm geçici teminat mektupları Takasbank güvencesi altındadır.

İstanbul Takasbank (Takasbank) Kamu Teminat Yönetimi Hizmet Platformu (KTYP) üzerinden bugünden itibaren kesintiye uğrayan tüm teminat mektuplarının düzenlenmesi ve ibraz edilmesi işlemleri yapılabilmektedir.

Takasbank’tan yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere 1 Eylül 2021 tarihi itibarıyla 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki ihaleler için düzenlenen geçici teminat mektupları idareler adına elektronik ortamda düzenlenmektedir. ortamında ve tam otomasyonlu Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) ve Kredi Kayıt İşleri Müdürlüğü tarafından işletilen Elektronik Teminat Mektubu Platformu (ETMP) ile entegre çalışan “Takasbank Kamu Garanti Yönetimi Hizmet Platformu” üzerinden de kabul edilmeye başlanmıştır. .

Böylece, daha önce İstanbul Takas ve Saklama Bankası (Takasbank) tarafından kamu ihalelerine katılmak için verilen teminat mektuplarının ve sigorta şirketleri tarafından ihraç edilen kefalet senetlerinin yürütüldüğü Takasbank Kamu Garanti Yönetimi Hizmet Platformu’nun kapsamı genişletilmiştir. genişletildi.

İletişim uçtan uca elektronik hale geldi

1 Aralık 2022 (bugün) prestijiyle, kesintili tüm teminat mektuplarının düzenlenmesi ve ibrazı ile ilgili süreçler Takasbank KTYP üzerinden yürütülecektir.

”Bu kararla geçiş sonrası; Bankacılık sektörünün en yaygın ve geleneksel ürünlerinden biri olan teminat mektubunun teslim, takip, iade ve gelir kayıt işlemleri tüm banka ve idareler arasında elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Operasyonel zorluklar ve maliyetler ortadan kaldırılırken, bankalar, idareler ve istekliler arasındaki iletişim elektronik ortamda sağlanacak.

Uygulamaya alınan Takasbank Kamu Teminat Yönetimi Hizmet Platformu’nun işlevselliğinin ve kullanımının artırılmasına yönelik alınan kararların reel sektörün iş süreçlerini kolaylaştıracağına vurgu yapılan açıklamada, “Takasbank, tecrübesini genişletmek için çalışmalarına devam ediyor. kamu kurum ve kuruluşlarını kapsayacak şekilde para ve sermaye piyasalarında teminat ve risk yönetimi hizmetlerinde. Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Kamu İhale Kurumu olmak üzere tüm paydaşları ile yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu