Haber

Ücretini ödemeyen EYT’liler sağlık sigortasından yararlanamayacak

Sağlık sisteminde bu kez EYT’lilerin emeklilik süreçlerine ilişkin kafa karışıklığı onları karşı karşıya getiriyor. EYT’ye başvurduktan sonra işyerinden ayrılanlar 100. günün sonunda devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, “EYT’liler için 100 günlük süre neden önemli” başlıklı yazısında bu sorunu şöyle açıklıyor:

“Son yılda 90 gün primi olup da işten ayrıldıktan sonra 100 gün GSS sisteminde bulunanlar, 100 gün sonunda; 10 günlük sağlık hizmeti, 10. günün sonunda SGK tarafından genel sağlık sigortası sisteminde olmaya devam edecekler.Prim öderler ama adlarına prim borcu başlarlar.Daha açık ifadeyle, 100. ve 10. günün sonunda bireyler artık her ay prim borcunu ceplerinden ödeyerek devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanmak zorunda.

İşten ayrılıp EYT’ye başvuran ve yine de emekli olamayanlar, devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanamama riskiyle karşı karşıyadır.

100 GÜN SÜRESİ DOLDU

Çünkü 100 günlük süre ya doldu ya da dolmak üzere. Yani; EYT’ye 3 Mart’ta başvuran ve devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanmak için aynı tarihte ayrılan veya işten çıkarılanlar için 100 günlük süre 13 Haziran’da sona erdi. 11 Mart sona ermek üzere. Bu kişiler halihazırda kendi primlerini ödeyerek GSS sistemine girmek zorundadırlar. Mart ayı sonunda EYT’ye başvuranlar yine de devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanabiliyor. Mart ayında hala EYT’ye başvurup emekli olamayan var mı? Evet bir çok yakınım Mart ayında başvurmalarına rağmen hala bekliyorlar.

EYT’ye başvuranların emeklilik işlemlerinin daha fazla sorun çıkmaması için bir an önce tamamlanması gerektiğini söyleyeceğim. Şunu da belirteyim SSK’lıların GSS prim borcu olması dezavantaj değil ama Bağ-Kur kapsamında olanlar için; Prim borçları varsa emekli olamazlar.” (HABER MERKEZİ)

haber-salihli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu