Haber

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Keşir’den “Düzce Depremi” mesajı

AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Lideri Ayşe Keşir, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin 23’üncü yılı hasebiyle bildiri yayımladı.

Keşir, bildirisinde, zelzelenin üzerinden 23 yıl geçtiğini lakin ömür geçse de unutulmayacak bir acı yaşadığını belirtti.

O devir 3 ay ortayla 2 büyük zelzeleyle sarsılan Düzce’nin yıkıntıların arasından yeniden kurulmuş olsa da acıların halen taze olduğuna işaret eden Keşir, “17 Ağustos Marmara Depremi’nin yaralarını sarmaya çalışırken 12 Kasım 18.57’de yaşadığımız 30 saniyeyle hayat durdu. Merkez üssü Düzce olan deprem, Kaynaşlı’yı da yerle bir ederken Bolu’nun da bir kısmında can ve mal kayıplarına neden oldu. 845 hemşehrimizi kalbimize gömdük. 49 bin 48 kişi de yaralandı.” sözlerini kullandı.

Keşir, zelzelede 6 bin 444 bina, 16 bin 666 konut ve 3 bin 837 iş yerinin ağır, 5 bin 506 bina, 10 bin 968 konut ve 2 bin 573 iş yerinin orta, 9 bin 433 bina, 13 bin 70 konut ve 1606 iş yerinin az hasarlı olarak tespit edildiğini aktararak, kentin yarısından fazlasının ziyan gördüğü zelzele sonrası bina stokunda süratli bir uygunlaştırma sürecine girildiğini, sonradan yapılanlarla yüzde 75 oranında yenilenme sağlandığını, ülkeye örnek bir dönüşüm yaşayan Düzce’nin zelzeleye en hazır vilayetlerden biri olma özelliği taşıdığını anlattı.

“Deprem tatbikatına tüm vatandaşlarımızın katılması, beklenen faydayı artıracaktır”

AK Parti hükümetleri devrinde kentin yine inşası için seferberlik ilan ettiklerini vurgulayan Keşir, şunları kaydetti:

” Vilayetimizin 2 bin 800 kilometre olan yol ağının 1540 kilometresini nitelikli hale getirdik. Küme köy ve köy yollarımız sıcak asfaltla kaplandı. Düzce artık ilçelerinin tamamında doğal gaz kullanılan iki vilayetten biri. Öte yandan zelzelede yerle bir olan sıhhat altyapısını güçlendirmek için adımlar attık. Yıkılan Düzce Devlet Hastanemizi yine inşa ettik. Yığılca, Kaynaşlı, Gümüşova, Gölyaka, Çilimli devlet hastanelerimiz ile gereksinim duyulan her bölgede sıhhat tesisleri ve 112 sıhhat istasyonları açarak hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Muhtaçlık alanlarına yönelik tabip ve sıhhat çalışanı atamalarıyla da hizmet kalitesini artırmaya devam ediyoruz.”

Keşir, şehrin deprem kuşağında olduğu bilinciyle depreme hazır olmaya çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Düzce sarsıntısının yıl dönümü olan 12 Kasım’da şehrimizde düzenlenecek tatbikatın bu noktada farkındalık oluşturacağına inanıyorum. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda tüm yurtta eş zamanlı yapılacak ‘çök-kapan-tutun’ deprem tatbikatı önemli. Tatbikata tüm vatandaşlarımızın katılması, beklenen faydayı artıracaktır. Bu vesileyle depremlerde kaybettiğimiz tüm canlara Allah’tan rahmet, geride yaralı kalan yüreklere sabır diliyorum. Rabbim tüm afetlerden korusun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu